Güncel
  • Nisan 19, 2021

Sultanbeyli’de Engelsiz Yaşam Merkezi Projesi Hayata Geçiyor

Sultanbeyli’de projeler hızla hayata geçiyor, tüm ilçe sakinlerine hitap eden yeni yaşam alanları artıyor. Sultanbeyli Belediyesinin hizmete açacağı Engelsiz Yaşam Merkezi projesinin bugün bağışçısı ile protokolü imzalanarak çalışmalarına başlandı.

Sultanbeyli Belediyesi; hayırsever iş insanı Dr. Ahmet Ayyıldız’ın bağışlarıyla, insanı merkeze alan yeni bir projeyi ilçeye kazandırmaya hazırlanıyor. Bugün merkezin protokolü Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ve Dr. Ahmet Ayyıldız’ın katılımıyla imzalandı. 1426.00 m² kapalı alanı, engelsiz parkı, 619 m² açık alana sahip hobi bahçesinin yer alacağı Engelsiz Yaşam Merkezi’nin yapımına kısa sürede başlanacak. Dersliklerin yer alacağı muazzam projenin içinde; çok amaçlı salon, engelli rehabilitasyon havuzu, spor salonu, bakım odaları, engelsiz kahvesi, sağlık ünitesi bulunacak. Çok fonksiyonlu yaşam merkezi faaliyete girdiğinde özel misafirlerine 20 farklı alanda atölye, kurs, terapi, özel eğitim, bakım ve teknik destek hizmetleri sunacak.

İlçe sakinlerinin memnun olacağı uygulamaların hayata geçeceğini ifade eden Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, “Hemşehrilerimizin mutluluğu bizim en büyük motivasyonumuz. Üzerinde çalıştığımız Engelsiz Yaşam Merkezi projesinin hazırlıklarına başladık. Merkezimiz hizmete girdiğinde engelli kardeşlerimizin tüm ihtiyaçlarına cevap verecek nitelikte olacak. Kardeşlerimiz merkezimizle hayatın içinde olacaklar. Burada onlara aşçılık, seramik, spor, drama, kilim dokuma, e-kpss, bağlama ve ses, bilgisayar gibi daha birçok alanda kurs imkânı sağlayacağız. Ayrıca psikolojik ve pedagojik danışmanlık, oyun terapisi, dil ve konuşma terapisi, fizyoterapi, hidroterapi gibi özel eğitim ve terapi hizmetlerini onlara sunacağız. Diğer taraftan bakım ve teknik destek hizmetleri kapsamında engelli nakil, evde bakım, kuaför, akülü araç şarj istasyonları gibi imkânlarla da kardeşlerimize hizmet edeceğiz.” dedi.

Şehri de engelli bireyleri düşünerek yeniden düzenlemeye gayret gösterdiklerini kaydeden Başkan Keskin, “Kaldırımlarımızı engelli kardeşlerimizin rahat şekilde yürüyebileceği şekilde dizayn ediyoruz. Diğer taraftan kamu kurumlarımızda engelli kardeşlerimizin ulaşımını kolaylaştırmak için faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Tüm imkânlarımızla onların hayatın içinde olması için var gücümüzle çalışıyoruz. Faaliyete en kısa sürede girmesini arzu ettiğimiz Dr. Ahmet-Ayşe Ayyıldız Engelsiz Yaşam Merkezi’miz inşallah ilçemiz için hayırlara vesile olacak. Projeye yaptığı büyük katkılarından dolayı kıymetli iş insanı Dr. Ahmet Ayyıldız’a çok teşekkür ediyorum.” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Projenin yapımına destek veren iş insanı Dr. Ahmet Ayyıldız imza töreninde duygusal anlar yaşadı. Koronavirüs’ten vefat eden eşi Ayşe Ayyıldız’ın adının bu merkezde yaşayacak olmasının kendisini çok bahtiyar ettiğini kaydeden Dr. Ahmet Ayyıldız, “Yaklaşık 13 buçuk ay önce eşimle Koronavirüs’e yakalandık. Maalesef eşim yoğun bakıma alındı ve kurtaramadık. Eşimin ismini yaşatabilirsem ne mutlu bana. Daha önce Başkanımıza okul yaptırma düşüncemden söz etmiştim. Ama bu proje de bana gelince çok beğendim. Ne olursa olsun bu merkezi hayata geçirmek istiyorum. Bir sadaka-i cariye olarak eşimin ismini yaşatmak çok güzel olacak. Projenin bitmesi için elimden geleni yapacağım.” şeklinde konuştu. Konuşmaların ardından Belediye Başkanı Hüseyin Keskin ve Dr. Ahmet Ayyıldız merkezin yapım protokolünü imzaladı ve proje görüntülerinin yer aldığı sergiyi gezdi.