Kültür-Sanat
  • Ekim 26, 2019

Festival Sona Erdi

Marmara Üniversitesi Sultanahmet Yerleşkesi’nde gerçekleşen kapanış programıyla 7. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali sona erdi.

Balkanların rüzgârı Sultanbeyli’de esti. 23 Ekim’de başlayan Türkiye ile birlikte 11 ülkeden toplam 22 şairin katılımıyla gerçekleşen “Balkan Esintisi” temalı 7. Uluslararası İstanbulensis Şiir Festivali, düzenlenen kapanış programıyla sona erdi.

Festival boyunca çeşitli etkinlikler yapıldı. Şairler, gençleri okullarında ziyaret ederek şiir ve birçok konu üzerine sohbet etti. Keyifli anların yaşandığı okullarda öğrenciler, şairlerle buluşmaktan mutluluk duyduklarını söylediler.

Kapanış programında konuşma yapan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, festivale katılan tüm şairlere teşekkür ederek, “ 3 gün boyunca ilçemiz ve İstanbul, festivale ev sahipliği yaptı. Düzenlediğimiz festival, ilçemizin kültür anlamında marka olmasına katkı sağladı. Artık gelenek haline gelen festivalimiz ile her sene olduğu gibi bu sene de kültürümüzün yankı bulduğu şiirlerle unutulmaz anlar yaşadık. 11 farklı ülkeden toplam 22 şairimiz ‘Balkan Esintisi’ teması altında vatan ve kardeşlik şiirlerini okudular. Kültürel ve tarihsel bağlarımızın bulunduğu Balkan coğrafyasından şairlerimizi ağırladığımız için çok mutluyuz. Bu festivalle bir kez daha gördük ki birbirimizin sevincini de üzüntüsünü de birlikte paylaşıyoruz. Ülkemizin başarıyla yürüttüğü ‘Barış Pınarı Harekatı’na ağırladığımız şairlerimizin gösterdiği destek ve duyarlılık da kardeşliğimizin devam ettiğini gösterir nitelikteydi. Kendilerine çok teşekkür ediyor, bağlarımızın aynı samimiyetle devam etmesini diliyorum.” şeklinde konuştu.

Kapanış programına katılan Sultanbeyli Kaymakamı Metin Kubilay da şiirin ve şiir festivalinin önemine değinerek Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’e teşekkür etti.

Programda Resmiye Mümin (Bulgaristan), İbrahim Aslan (Kosova), Maria Koulouri (Yunanistan), Flutur Mustafa (Karadağ), Asmir Kujoviç (Bosna Hersek), Arif Dülger, Eray Sarıçam, Talip Işık ve Rıdvan Tulum şiirlerini okudular.

Şiir okumalarının ardından festival 3 Hisar konseriyle sona erdi.