Güncel
  • Nisan 19, 2019

Meclis Eski Başkanı Binali Yıldırım Sultanbeyli’de Cami Açılışına Katıldı

Yapımı tamamlanan Şah-ı Nakşibendi Camii yapılan törenle hizmete açıldı. Açılış törenine Meclis Eski Başkanı Binali Yıldırım, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş ve Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’in yanı sıra ilçe protokolü katıldı.

Mimar Sinan Mahallesi’nde yapımı tamamlanan Şah-ı Nakşibendi Camii hizmete girdi. Cuma Namazı sonrasında açılış töreni yapıldı. Törende konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, herkesin Berat Kandili’ni kutladı. Yapımı tamamlanan caminin hayırlı olmasını dileyen Başkan Keskin, “Caminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Allah hepsinden razı olsun. Arkalarında birer sadaka-i cariye bıraktılar. Camimiz mahallemiz için ilçemiz için hayırlı olsun.” dedi.

“Her Camimiz Bir Mektep Olmalı”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da bugün idrak edilen Berat Kandili’ni tebrik ederek, caminin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti. Hz. Muhammed’in (SAV) bir hadisini hatırlatıp, üç kişinin öldükten sonra da amel defterinin kapanmadığını belirten Erbaş, şunları kaydetti: “Birisi ilminden istifade edilen alim. Yetiştirdiği talebeler, eserler okunduğu sürece onun amel defterine sevap yazılır. Allah öyle alimlerden eylesin inşallah. İkincisi, hayırlı evlat yetiştiren anne, babalar. O evlatlar insanlığa Allah rızası için Allah yolunda hizmet ettiği müddetçe o anne, babanın da amel defteri kapanmaz. Üçüncüsü sadaka-i cariye sahibi insanlar, Müslümanlar. İşte burada bir sadaka-i cariye görüyoruz. Bu caminin duvarında bir tuğlası olan bir Müslüman için dahi Rabb’imizin çok büyük mükafat vaatleri var. O yüzden bu camide hayırlı evlatlar yetişecek. İnşallah her köşesinde bir ders halkası oluşturacak hocalarımız, Kur’an, ilmihal, tefsir, hadis eğitimi verilecek. Bunu bekliyoruz. Camilerimiz sadece namaz kılmak, ezan okunmak için açılıp, kapanılan yerler olmamalı. Her camimiz bir mektep, bir suffe olmalı. Belediye Başkanımız beni “Hocam” diye takdim etti, bende talebem olduğunu söyleyeyim. Kendisiyle gerçekten gurur duyuyorum. Böyle başarılı talebelerimiz daha çok olsun inşallah.” dedi.

Meclis Eski Başkanı Binali Yıldırım da yaptığı konuşmada sözlerine Berat Kandili’ni tebrik ederek başladı. Yıldırım, bugünlerin Ramazan’ın habercisi olduğunu dile getirdi ve konuşmasına şöyle devam etti: “İnşallah Şaban’ın yarısı da geride kaldı. Ramazanı karşılamaya milletçe hazırlanıyoruz. Bu vesileyle aziz milletimizin ve değerli İstanbullu hemşehrilerimizin bu mübarek günlerini tebrik ediyorum. Rabb’im bugünlerin birliğimize, kardeşliğimize ve ülkemizin barışına, huzuruna vesile olmasını nasip eylesin. Hayırlı bir iş için buradayız. Cumamızı eda ettik, şimdi de bu güzel caminin açılışı gerçekleştiriyoruz.”

Yıldırım, camilerin sadece ibadet edilen değil aynı zamanda çocukların dinini öğrendiği yerler olduğunu aktararak, “Tabii ki ülkemizin geleceği için, milli, manevi değerlerimiz için dinin en doğrusunu, en güzelini öğreneceğimiz yerler camilerimizdir. Bunu yapacak olanlar da Diyanet İşleri Başkanlığımızın yetkilendirdiği imamlarımızdır, vaizlerimizdir, müftülerimizdir. Allah onlardan razı olsun.” diye konuştu.

Açılışın ardından Meclis Eski Başkanı Binali Yıldırım ve Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Sultanbeyli Belediyesini ziyaret etti.