Kültür-Sanat
  • Mart 6, 2020

Bir Medeniyet Düşünürü Farabi Paneli Yapıldı

2020 Sultanbeyli’de Farabi Kültür Sanat Yılı olarak ilan edildi ve bu kapsamda Fuat Sezgin Konferans Salonu’nda bir etkinlik gerçekleştirildi. Etkinliğe katılan Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Sultanbeyli’de bir kültür bakiyesi oluşturma gayretinde olduklarını ifade etti.

Aristo’nun felsefi anlayışını benimsemesi ve kendi eserlerinde işleyişi sebebiyle İslam dünyasında “Muallim-i Sani” sıfatıyla da anılan Farabi, insanı merkeze alarak eserler üretmiştir. Onun yaşam felsefesi, insanın varoluşuyla amacı arasındaki ilişkiye odaklandığı gibi insanın ebedi mutluluğunu kazanması Farabi’nin en büyük amacıdır. Bu anlayıştan hareketle, erdemi merkeze alan mutluluğun yanı sıra Farabi’nin Erdemli Şehirler anlayışı, coğrafyamızın iklimine uygun münevverler yetiştirmesini de beraberinde getirir.

Sultanbeyli Belediyesi 2020 yılını Farabi Kültür Sanat Yılı olarak ilan etmesinin ardından ilk programı gerçekleştirdi. Prof. Dr. Cengiz Tomar, Prof. Dr. A. Hakkı Turabi, Prof. Dr. Ömer Türker ve Prof. Dr. Yaşar Aydınlı’nın konuşmacı olarak yer aldığı “Bir Medeniyet Düşünürü Farabi” adlı panelde Farabi’nin yaşamı, hayat felsefesi ve sorduğu sorular katılımcılara aktarıldı.

Belediye Başkanı Hüseyin Keskin de programda yaptığı konuşmaya şehitlere rahmet, yaralı Mehmetçiklere şifa dileyerek başladı. 2020 yılının  Farabi Kültür Sanat Yılı olarak ilan edildiğini hatırlatan Başkan Keskin, “Kadim kültürümüzün izini sürme yolunda erdemli bir şehir ruhundan hareketle nasıl bir toplum ve nasıl bir şehir sorularına yıl içinde gerçekleştireceğimiz etkinliklere cevap arayacağız. Kültür ve sanatla medeniyetimizin mirasını oluşturacak, Farabi’nin felsefi anlayışını öğrenirken hayata geçirmeye çalışacağız. 2020 yılında Farabi’nin ilkelerini oluşturan bu rotanın izini sürmeyi evrensel kültürel ve medeniyetimize olan sorumluklarımız olarak görüyoruz. Sultanbeyli’de bu anlamda bir kültür bakiyesi oluşturma gayretindeyiz. Biz Farabi ile ilgili programımızı bugün yapıyoruz. İnşallah bu programlar artarak devam edecek.” dedi.

İlçe Kaymakamı Metin Kubilay da yaptığı konuşmada Sultanbeyli’nin bir kültür kenti olma yolunda hızla ilerlediğini ifade ederek Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’e teşekkür etti. Konuşmaların ardından panelistler Farabi’nin düşünceleri hakkında katılımcılara bilgiler verdi.