2013 Yılı Hizmetlerle Dolu Geçti

02 Ocak 2014 | Haberler

Sultanbeyli 2013 yılını da dolu dolu hizmetlerle geride bıraktı. 2013 yılına dere ıslah çalışmaları, asfalt, kaldırım çalışmaları, yeni yaşam alanları, eğitim yatırımları ve gençlik merkezleri damgasını vururken devam eden projelerde büyük ölçüde tamamlanmak üzere.

İşte 2013 yılı içerisinde yapılan belli başlı bazı yatırımlar…

Ağız, Diş Sağlığı Hastanesi

Son yılarda yapılan kamu binalarıyla hizmetin kalitesinin arttığı Sultanbeyli, yakın zamanda ağız ve diş sağlığı hastanesine kavuşacak.

İlçe halkının bütün ihtiyaçlarını Sultanbeyli içerisinde karşıla­ması için çeşitli adımlar atan Sultanbeyli Belediyesi, bu kap­samda bir projeyi daha hayata geçirdi. Adil Mahallesi’nde yapılacak olan ağız ve diş sağlığı hastanesinin ihalesi tamamlandı. Bir süre sonra yapımına başlanacak. Bina tamamlandığında ilçe halkı ağız ve diş problemlerini her türlü tıbbi donanıma sahip olan bu hastanede karşılayabilecek.

Komplekste Neler Bulunuyor

Yapılacak sağlık kompleksi içerisinde ağız ve diş sağlığı hastanesi dışında Aile Hekimlerinin hizmet sunacağı sağlık ocağı, verem savaş dispanseri, 112 acil servis istasyonu, ana çocuk ve aile planlama mer­kezi birimleri ile sağlık birimlerinin koordinasyonunu sağlayacak ilçe sağlık müdürlüğü de bulunacak.

Sultanbeyli İstanbulensis’le Işıl Işıl Oldu

İstanbulensisler 2013 yılının son döneminde ilçe halkının beğenisine sunuldu. Sultanbeyli Belediyesinin logosu İstanbulensis, artık ilçenin her yerinde…

Yapılan çalışmayla Sultanbeyli’nin sokaklarını adeta İstanbu­lensis ile aydınlanıyor. İstanbulensis Sultanbeyli’nin güzelli­ğine güzellik katmaya devam ediyor. Belediye yaptığı yeni uygula­mayla ilçenin bazı işlek cadde ve sokaklarına İstanbulensis logosunun led çalışmasını yaptı. Fatih Bulvarı, Bosna Bulvarı ve Kent Meydanı’nın da sokak aydınlatmalarına yerleştirilen İstanbulensis’ler, görenleri kendine hayran bıraktı. İlçe halkı yapılan bu çalışmayı Sultanbeyli’nin görüntüsünün güzel­leşmesi adına olumlu buldu.

Dere Islah Çalışmaları

Son yıllarda hayat bulan projelerle çehresi değişen Sultanbeyli’de, dereler ıslah ediliyor. Islah çalışmaları 2013 yılının en önemli projeleri arasında yer buldu. Konuyla ilgili İBB, İSKİ ve Sultanbeyli Belediyesi yaptıkları hazırlıkların ardından ilçe genelinde bulunan 7 dere de ıslahı çalışmalarını 2013 yılı içerisinde başlatmıştı.

Uzundere İlçenin En Büyük Deresi

Sultanbeyli’nin üç mahallesinden geçen Uzundere, ilçenin en büyük deresi konumunda. Uzundere ve onun kolu Naldöken Deresi yatağında bulunan yapıların İSKİ kamu­laştırması sonucunda çalışmalar kapsamında yıkımları yapıldı. Yıkımı yapılan yapılara İstanbul Büyükşehir Bele­diyesi Gecekondu Mesken Müdürlüğü tarafından kamu­laştırma bedelleri ödendi. İlçenin altyapı çalışmaları dere ıslahlarıyla birlikte büyük ölçüde tamamlanmış oluyor. Islah çalışmalarının yapıldığı derelerin hemen yanında atık su kollektörleri de yapılıyor. Bu çalışmayla atık suların kontrol altına alınması hedefleniyor.

Bazı Derelerin Islahı Bitti

Adil Mahallesi’nde bulunan Hamidiye Deresi ve yine Adil Mahallesi ile Mimar Sinan Mahallesi bağlantısında bulu­nan Karapınar Deresi, Hasanpaşa Mahallesi’nde bulunan Karanlık Dere ve Abdurrahman Gazi Mahallesi ile Meh­met Akif Mahallesi arasında bulunan Aktutan (Keçikale) Deresi ıslah çalışmaları 2013 yılı içerisinde bitirildi.

Prestij Cadde Yılı

2013 yılında Sultanbeyli yepyeni hizmetlere kavuştu. Fatih Bulvarı, Şanlıurfa ve Hayat-Miraç Caddeleri’nde prestij cadde uygulaması başlatıldı. Çalışmaların devam ettiği caddelerin görüntüsü değişti. Daha önce Fatih Bulvarı üzerinden Kent Meydanı’na inen 16 sokakta prestij cadde uygulaması yapılmış ve ilçe halkının takdiri toplanmıştı. Şimdi aynı prestij cadde uygulamaları Hayat-Miraç Caddesi, Fatih Bulvarı ve Şanlıurfa Caddesi’nde yapılıyor. Prestij uygulamanın yapılacağı sokakların alt ve üstyapı eksiklikleri giderilir­ken yeni prestij sokaklar modern ışıklandırma sistemleri ile aydınlatılıyor. Prestij sokaklarda kaldırımlar bir hayli genişletiliyor ve neredeyse tamamen yayaların kullanımı­na sunuluyor. Yapılacak olan prestij uygulamayla Şanlıur­fa Caddesi tek yön olacak ve bu da hem sürücülerin hem de yayaların işini kolaylaştıracak. Prestij caddelerde yer yer araçlar için cepler oluşturuluyor ve kötü görüntüye sebep veren tüm olumsuzluklar ortadan kaldırılıyor.

Taksiciler Duraklarına Kavuştu

2013 yılında taksiciler de unutulmadı. Belediyenin öncülüğünde başlayan çalışma sonucunda Sultanbeylili taksiciler yeni ve modern duraklarına kavuştu. İlçede var olan duraklar taksicilerin ihtiyaçlarını karşılamıyordu. Bu eksiklerin gi­derilmesi için çalışmalar başlatan belediye, yeni durak projesini hayata geçirdi. Yeni durakların tasarımını ve arsasını Sultanbeyli Belediyesi tahsis ederken, iç dizaynını şoförler odası yaptı. Üç ayrı noktaya inşa edilen duraklardan Mehmet Akif Mahal­lesi Fatih Bulvarı üzerinde (Çeşme Durağı yakınında) ve Mehmet Akif Mahallesi Kur-an Kursu Caddesi üzerinde bulunan Merkez Taksi Durağı taksicilerin hizmeti­ne sunuldu. Ekipler son olarak ise Abdurrahmangazi Mahallesi’nde bulunan Çiftlik Taksi Durağı’nı Yeşil Caddesi ve Fatih Bulvarı kesişimine inşa edecek.

Eğitimde Dev Adım: 12 Yeni Okul

2012 yılında eğitim yatırımlarını hızlandıran Sultanbeyli Belediyesi 2013 yılını da bir hayli verimli geçirdi. İlçede sadece 2013 yılı içerisinde 12 okulun inşasına başlandı. Bazı okullar ise hizmete girdi. Göreve geldiği günden beri ilçede yapılması gereken eğitim çalışmalarına ağırlık veren Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, bu konuda ilgili kurumlarla konuyu masaya yatırmış ve yeni okullar ile eğitim projeleri üzerine çalışıl­masını sağlamıştı. Ancak derslik sayısı noktasında istenen seviye henüz yakalanamayınca ilçede 2013 yılı içerisinde 12 yeni okulun daha inşasına başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı, İl Özel İdaresi, İstanbul Valiliği, TOKİ, Sultanbeyli Kayma­kamlığı, Sultanbeyli Belediyesi ve özel teşebbüsün katkıla­rıyla başlayan yeni okulların bazılarının yapımına devam edilirken, birçoğu da hizmete sokuldu. İstanbul’un ilçeleri arasında en çok eğitim yatırımı alan Sultanbeyli, yapılan yeni eğitim yuvalarıyla geleceğe emin adımlarla ilerliyor.

Okullar Hangi Mahallelere Yapılıyor

Yapımı devam eden ve önümüzdeki eğitim öğretim döne­mine yetiştirilmesi planlanan okullar ilçenin bu anlamdaki derslik ihtiyacını karşılama noktasında büyük katkı sağla­yacak. Adil Mahallesi’ne bu sene iki okul yapıldı. TOKİ Adil Mahallesi İlkokulu eğitime başlarken, Adil Mahallesi Özel Eğitim Okulu’nda çalışmalar hızla devam ediyor. Mecidi­ye Mahallesi’nde bu kapsamda bir lise bir de anaokulu­nun inşaatı tamamlanmak üzere. Necip Fazıl Mahallesi’ne bir ilkokul ve bir de İmam Hatip Lisesi yakında öğrencilerine kapılarını açacak. Turgut Reis Mahallesi’nde eğitime başlaya­cak olan okulu Next&Nexstar firması üstlendi. Akşemsettin, Abdurrahmangazi, Battalgazi, Mehmet Akif ve Fatih Mahal­leleri de okul inşaatlarının bulunduğu diğer mahalleler…

Sultanbeyli, Yeni Yaşam Alanlarına Kavuştu

Sultanbeyli’nin çehresini güzelleştiren meydanlarına 2013 yılı içerisinde yenileri eklendi. Yunus Emre Parkı ve Meydanı, Turgut Reis Parkı, Kanuni Sultan Süleyman Meydanı 2013 yılı içerisinde hizmete sunuldu. Hasanpaşa Mahallesi’nde bulunan Cahar Dudayev Gençlik Merkezi ve Parkı’nın da yapımı devam ediyor. Son yıllarda yapılan çevre düzenlemesi yatırımları ile estetik görünümlü park ve meydanlara kavuşan Sultanbeyli’de 2013 yılında yeni bir meydan daha yapıldı. Kent Meydanı, Mecidiye Mahallesi Uzundere Meydanı ve Abdurrahman Gazi Meydanı’nın ardından, Yunus Emre Parkı yenilendi ve eski görüntüsünden kurtularak, ilçe halkının hizmetine sunuldu. Park, konumu itibariyle Kent Meydanı’na alternatif oldu. İçinde çocuklar için oyun konsolları ve vatandaşlar için dinlenme alanlarının yanında spor yapmak isteyenler için egzersiz aletleri bulunu­yor. Üstelik tüm bu yapılanlar tamamen engelli vatandaşlar düşünülerek tasarlandı.

Turgut Reis Parkı

Yunus Emre Parkı ve Meydanı’nın yenilenerek hizmete girmesinin üze­rinden çok geçmeden Turgut Reis Parkı’nın da yapımı tamamlandı. 1350 metrekarelik alana kurulan parkta tüm vatandaşlara hitap eden uygula­malar yapıldı. Çocuklar için çift katlı oyun gruplarının, 2 buçuk metrelik ipli tırmanma sistemlerinin ve ilk kez uygulanan yerden yüksek oyun alanlarının yanında, spor yapmak isteyenler için egzersiz aletleri bulunu­yor. Ahşap oturma alanları ve pergoleler ise mahallelinin buluşma noktası oldu. Üstelik park, engellilerin erişimine uy­gun dizayn edildi. Engelli vatandaşların kullanımına uygun spor aletleri yapılırken, görme engelliler için kılavuz kaldırımlar unutulmadı.

Cahar Dudayev Parkı Hızla Tamamlanıyor

Sultanbeyli Belediyesi ilçe sakinlerine yeni yaşam alanları ve gençlik merkezleri oluşturmaya devam ediyor. Hasanpaşa Mahallesi’nde bu­lunan Cahar Dudayev Gençlik Merkezi ve Parkı yepyeni görüntüsüyle çok yakında ilçe halkının hizmetine sunulacak. Cahar Dudayev Gençlik Merkezi ve Parkı, yeni görünümüyle hem mahalle sakinlerinin hem de ilçe sakinlerinin en uğrak yerlerinden biri haline gelecek. Çalışmaların hızlı bir şekilde devam ettiği parkta birçok aktivitenin yapılacağı alanlar bulunuyor. Cahar Dudayev Gençlik Merkezi ve Parkı, farklı mimarisi ve içinde bulunan tesisleriyle Hasanpaşa Mahallesi’ne değer katacak.

Hasanpaşa Mahallesi’nde bulunan Cahar Dudayev Gençlik Merkezi ve Parkı içerisinde kültür evi, kütüphane, taziye evi, zabıta bürosu gibi birimlerde yer alıyor. Cahar Dudayev Gençlik Merkezi ve Parkı’nda ilçe halkı için her şey düşünüldü. Cahar Dudayev Gençlik Merkezi ve Parkı gençlerin sosyal ve kültürel gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde inşa ediliyor.

İstanbulensis Gençlik Merkezi

Sultanbeyli’nin çocuklarına ve gençlerine yepyeni kapılar açan İstanbulensis Gençlik Merkezi 2013 yılı içerisinde hizmete sunuldu. İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan tam destek alan İstan­bulensis Gençlik Merkezi sunduğu imkanlarla gençlere fırsatlarla dolu bir dünya araladı. Sultanbeyli Belediyesi, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın “Çocukların ve Gençlerin Girişimcilik, Beceri ve Geleceklerini Destekleme Mali Des­tek Programı” na İstanbulensis Gençlik Merkezi Projesi ile başvuruda bulundu. Titizlikle hazırlanan bu önemli proje, toplam 276 proje ile yarıştı ve hibe almaya hak kazandı. Bu tarihten sonra yapımına başlanan merkez, kısa sürede tamamlanarak ilçe sakinlerinin hizmetine sunuldu.

Sultanbeyli için bir ilk olma özelliği taşıyan İstanbulensis Gençlik Merkezi’nin faaliyetleri gençlerin farklı ilgi alanları gözetilerek, hem sosyo-kültürel hem de mesleki gelişimlerine katkı sağlayacak şekilde oluşturuldu. Merkezde, reklamcılık, web tasarımı, girişimcilik gibi mesleki eğitimlerden, drama atölyelerine, aile içi iletişim seminerlerinden sağlıklı beslen­me ve spor aktivitelerine kadar geniş bir yelpazeye hitap eden sayısız faaliyet yürütülüyor. Merkezde kütüphanenin yanında, görme engelli gençlerin hem kültürel gelişimini sağlamak, hem teknoloji kullanımını desteklemek için Dijital Görme Engelli Kütüphanesi oluşturuldu.

Yeni İETT Hatları Hizmete Girdi

Ulaşım ağı her geçen gün daha da genişleyen Sultanbeyli 2013 yılında yeni İETT hatları kazandı. Bu hatlardan biri olan 132M, Sul­tanbeyli Endüstri Meslek Lisesi önünden kalkıyor, Karadeniz Caddesi ve Bosna Bulvarı’nı kullanarak Hasan­paşa yönünde ilerliyor. Hasanpaşa’dan Samandıra’ya geçen 132M, Yakacık Caddesi’ni kullanarak, Ortadağ Mahal­lesi’ne geçiyor. Bu güzergah üzerinde seyrederek Kartal Köprüsü’ne ve Kartal Metrosu’na varan 132M, metro dura­ğının ardından Adalet Sarayı yönünde ilerliyor. 132M Adalet Sarayı durağı­nın ardından Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesine geçerek seferini tamamlıyor. 132M hattının yanı sıra ilçe halkının Uzunçayır-Metrobüs güzerga­hında en çok kullandığı araç olan 18A’da Sultanbeylililerin hizmetine sunuldu. 18A hattı Sultanbeyli peronlarından çıkarak, Uzundere üzerinden Fatih Bul­varı’na ve oradan Sultanbeyli gişelerden TEM’e giriyor ve Uzunçayır Metrobüs durağına gidiyor.  131Ü hattı da Sultanbeyli üzerinden Orman Caddesi’ni kullanarak Ümraniye seferini yapıyor.

Kültür Programları

Sultanbeyli 2013 yılı içerisinde çok sayıda etkinliğe ev sahipliği yaptı. Festivallerden anma programlarına, ünlü simaların konserle­rinden tiyatro oyunlarına, söyleşilerden konfe­ranslara varana kadar irili ufaklı birçok etkinlik gerçekleştirildi. Bu sene ikincisi düzenlenen İstanbulensis Şiir Festivali yine coşkulu geçti. Kültür Sanat Camiasının yakından takip ettiği şiir festivaline bu sene 4 kıta 16 ülke­den 52 şair katıldı. 4 gün boyunca devam eden festivalde ilçe halkı yerli yabancı çok sayıda şairi tanıma fırsatı buldu. Eğitime tam destek veren Sultanbeyli Bele­diyesi, her yıl olduğu gibi 2013 yılında da okul birincilerini ödüllendirdiği bir karne şenliği düzenledi. Şenliğin sürprizi ise Mustafa Ceceli konseri oldu. Tiyatrolar, konferanslar, söyleşiler, sempozyumlar da 2013 yılı içerisinde gerçekleşen diğer etkinlikler arasındaydı.